Almanya Vizesi, Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar - DBT Danışmanlık
 • Vize İşlemleri

  Vize İşlemleri

0
Paylaşım

Almanya, bilim ve araştırmanın uluslararası düzeyde etkin olmasını sağlamak, uzun vaadeli ve sürdürülebilir iletişim ağlarının kurulması amacıyla nitelikli yabancı öğrencilerin Alman üniversitelerinde eğitim görmesini hedeflemektedir.

Vize işlemleri birkaç hafta sürebileceğinden, başvurunuzu mutlaka yükseköğreniminizin başlamasına yetişecek şekilde, zamanında yapınız.

Burssuz üniversite eğitimi alacak öğrencilerin vize başvurusu için gerekli olan belgeler aşağıda belirtilmiş olup, bu belgelerin asılları ile ikişer adet fotokopileri ibraz edilmelidir.

Almanca dilinde eksiksiz olarak doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış iki adet başvuru formu.

İkamet Yasası’nın 55. maddesine göre gerekli ek belge (başvuru sahibi tarafından imzalanmış)

Reşit olmayanlar için (16-18 yaş arası): Velinin yurt dışında eğitimi/seyahati onayladığına dair yazı, gerek görüldüğünde velayet kararı (örnek: anne ve baba boşanmış ise).

Pasaport.

2 adet vesikalık fotoğraf.

Motivasyon yazısı.

Eksiksiz ve ayrıntılı özgeçmiş.

İlk kez üniversite eğitimine başlayacaksanız:

 • Lise diploması.
 • Üniversite sınavında (YGS ve LYS) dört yıllık eğitim veren bir dalda yerleştirildiğinizi gösteren LYS Sonuç Belgesi.

Zaten Türkiye’de üniversite eğitimine devam ediyorsanız:

 • Güncel öğrenci belgesi.
 • Transkript.
 • Varsa diploma(lar)

Gerek görüldüğünde okul veya üniversiteden mezun olduktan sonra yapılan işler hakkında belgeler.

Almanya’daki üniversiteye başvuru yapıldığını gösterir belge:

 • Kabul belgesi (“Zulassungsbescheid”), veya
 • Şartlı kabulu gösterir belge (örnek: önkayıt, başvuru teyidi).

Kabul belgesinin (mutlak kabul) henüz mevcut olmadığı durumlarda:

 • Gerekli dil bilgisinin, üniversite eğitimine hazırlık programlarında edinileceğini gösterir belge (dil kursu kayıt belgesi/dil kursu ücretinin ödendiğine dair belge), veya
 • Eğitim dili bilgisine sahip olunduğuna dair belge, Avrupa ortak dil kriterleri uyarınca asgari B 1 seviyesinde:
  Eğitim dili Almanca ise: “Zertifikat Deutsch”, “Zertifikat Deutsch für Jugendli- che”, Hochschulzugangsprüfung “DSH” veya “TestDaF”, Alman lise diploması “Abitur”, “DSD II”, “ZOP”, “KDS” veya “GDS”.
  Eğitim dili İngilizce ise: Kabul edilen sınavların birinden (IELTS, TOEFL vs.) yeterli puan alındığına dair belge.

Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği. Nüfus kayıt örneğinde “Düşünceler” bölümünün de eksiksiz doldurulmuş olması gerekmektedir.

SGK’dan yurt dışı sağlık sigortası (Formül A/T 11).

 • Bu belgenin ibraz edilemediği durumlarda: Seyahat sağlık sigortası yapıldığına dair belge (bkz. 20 no’lu Bilgi Notu). Seyahat sağlık sigortası, Almanya’da öğrenci sağlık sigortası (kayıt yaptırırken ibraz edilecek) yaptırılana dek geçerli olmalıdır.

Üniversite öğreniminiz öncesinde Almanya’da yoğunlaştırılmış bir dil kursuna katılmak istediğinizde, buna dair belgeleri de ibraz etmeniz gerekmektedir.

Üniversitede ilk öğrenim yılında öğrenim ve geçim masraflarının nasıl karşılanacağına dair belge (eğitimin bir yıldan fazla sürdüğü durumlarda).

Almanya’da bloke hesap hizmeti veren herhangi bir bankaya teminat ödenmesi

Bu hesaba Federal Öğrenimi Teşvik Yasası’nın (BaföG) yıllık burs miktarı olarak belirlenmiş 7.908 Avro (banka işlem ücretleri dahil değildir) ödenmeli, bu miktarın aylık 1/12’si (659 Avro) çekilebilir durumda olmalıdır. Almanya’da bloke hesap, yurt dışından da açılabilmektedir. Almanya’da bloke hesap hizmeti veren herhangi bir bankada bloke hesap açtırabilirsiniz, veya
İkamet Yasası’nın 66-68. maddelerine göre Almanya’da Yabancılar Dairesi’nde verilmiş ve taahhütte bulunanın ödeme gücünün kanıtlandığı bir taahhütname. Üniversite eğitimi gibi uzun süreli ikametler için verilecek taahhütnameler (garantörün) ödeme gücünün ispat edildiğine dair bir ibare taşımalıdır. (Garantörün) ödeme gücünün inandırıcı olduğu ifadesi yeterli olmamaktadır.

Üniversite öğrenimi süresince çalışma imkanı.

Üniversite eğitiminiz boyunca öğrenci olarak bir ek işte veya ayrıca sınırlı sürelerle bir (tam zamanlı) işte çalışabilirsiniz (İkamet Yasası § 16/3). Üniversite eğitiminizi başarıyla tamamladığınız bazı durumlarda, Almanya’da eğitiminizde edinmiş olduğunuz kalifikasyonlara uygun bir iş bulabilmeniz amacıyla, ikamet izniniz 18 aylık bir süre için uzatılabilmektedir (İkamet Yasası § 16/4).

Başvuru Formu

Doç. Dr. Birsen Türkyılmaz Yönetici

Hassasiyet ve tecrübe gerektiren Almanya ve Avusturya üniversite başvuru aşamalarında neredeyse sıfır hata ile çalışmakta ve Avrupa ülkelerini görmek isteyen öğrencilere rehber olmaktadır.

Dilara Türkyılmaz Danışman

İnandığınız, kalıplarını kırdığınız ve yeterliliğinizi geliştirdiğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

Sadet Akıncı Öğretim Görevlisi

Bir insanın geleceğimi kurmak profesyonellerin üstlenmesi gereken bir iştir.


Öğrenci Yorumlarını Okuyun