Almanyada Doktora, Yurt Dışında Doktora, Almanyada Doktora Eğitimi - DBT Danışmanlık
  • Almanyada Doktora

    Almanyada Doktora

0
Paylaşım

Doktoranızı Almanya'da Yapın, Uluslararası Yeterlilik Kazanın!

Almanya’da doktora eğitimi alabilmek için Türkiye’deki üniversitelerden “Yüksek Lisans Diploması” ile mezun olmanız gerekmektedir. Teknik veya Fen Bilimleri programlarında İngilizce dilinde doktora çalışması yapabilirsiniz. Almanya’da İngilizce doktora yapıp yapamayacağınıza yönelik kararı başvurduğunuz üniversite ve danışman profesörler vermektedir.

Almanya’da doktora yapabilmeniz için; seçtiğiniz konuda uzman olan ve çalışmalarınız sırasında danışacağınız profesör seçimi oldukça önemlidir. İlgili doktora programlarına, özgeçmişinizi ve çalışma konunuzu ayrıntılı olarak açıklayan bir yazı ile başvurmanız gerekmektedir. Profesörünüzün onayını aldıktan sonra üniversite bünyesinde “Yabancı Öğrenciler için Akademik İşlemler Birimi” (Akademisches Auslandsamt) ile irtibata geçerek resmi işlemlere başlanması gerekmektedir.

Türkiye’deki üniversitelerde doktora tezi dersi bulunmasına rağmen, Almanya’daki doktora programlarında böyle bir ders yoktur ve öğrenci doktora tezini kendi hazırlamak zorundadır. Tez yazımı sırasında danışman profesör seçimi tez açısından büyük önem taşımaktadır.

Doktora eğitim süresi 3 yıldır. Bu süre sonunda programınız bitirdikten sonra akademisyen olarak üniversite de çalışmaya devam edebilrisiniz. Ayrıca doktora programı süresinde assitan olarak da bölümde çalışabilirsiniz.

Başvuru Formu

Doç. Dr. Birsen Türkyılmaz Yönetici

Hassasiyet ve tecrübe gerektiren Almanya ve Avusturya üniversite başvuru aşamalarında neredeyse sıfır hata ile çalışmakta ve Avrupa ülkelerini görmek isteyen öğrencilere rehber olmaktadır.

Dilara Türkyılmaz Danışman

İnandığınız, kalıplarını kırdığınız ve yeterliliğinizi geliştirdiğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

Sadet Akıncı Öğretim Görevlisi

Bir insanın geleceğimi kurmak profesyonellerin üstlenmesi gereken bir iştir.


Öğrenci Yorumlarını Okuyun

Eğitim Rehberi

2016-10-30 20:08:40
Yurtdışında ikinci yüksek lisansımı yapma düşüncesi ile çıktığım bu yolda Birsen Hanım'la tanıştım. Tamamen hayatımın yönünü değiştirdi. Beni master yerine direk doktoraya başlama konusunda teşvik etti ve destekledi. Yabancı dilimi geliştirmem konusunda tecrübesiyle beni en iyi şekilde yönlendirdi. Ümitsizliğe kapıldığımız zamanlarda bile bana ve aileme çok kararlı,kendinden emin tavırlarıyla bizi rahatlattı. Mülakat ve sunumlarda bütün desteğiyle her zaman yanımdaydı ki bu çok önemliydi benim için. Bitmek tükenmek bilmeyen çözümleri ile her türlü sorunuma yardımcı oldu. Şimdi ise Birsen Hanım sayesinde çok büyük ve güzel bir projede doktora öğrencisi olarak yer alacağım. Halen benden desteğini esirgemeyen Birsen Hanım'a çok çok teşekkür ediyorum. Sevgiler...
Gülayşe Gürsoy
Wüzburg, Almanya
2016-10-30 19:43:37
Üniversiteyi bitirdikten sonra master yapmaya karar verdim ve bir dizi araştırmadan sonra bu konuda bana yardımcı olabileceğini düşündüğüm Eğitim Danışmanlıklarını araştırmaya karar verdim. Kafamda hangi ülkede hangi dalda master yapacağım daha önceden şekillenmiş olmasına rağmen özellikle Birsen Türkyılmaz bana ülkeler ve okullar hakkındaki tüm detayları, bilgileri ve tecrübelerini aktardılar. Almanya’nın SRH üniversitesine karar verdikten sonra bu okula yerleşme sürecinde de her türlü işim titizlikle yapıldı bana gereken tüm yardım sağlandı.Gerek SRH Üniversitesiyle gerek Alman Konsolosluğu ile olan tüm işlerimde Birsen Hanım yanımdaydı. Hatta kendi üniversitem olan Marmara Üniversitesinde yaşanan ufak tefek sorunlarda bile gereken yardımı kendisinden aldım. Yolculuğumun temellerinin atılmasında yardımcı olan Yurtdışı eğitim konusunda profesyonel bir bakış açısına sahip Birsen Hanım ile çalıştığım için kendimi şanslı buluyorum. Yurtdışında lisans ya da yüksek lisans programları düşünen herkesin burada isteği özelliklere sahip bir okula girmesi için gereken yardımı ve desteği alacağını düşünüyorum.
Bora Yadigar
Berlin / Almanya