Eğitim Rehberi, Eğitim Blogu - DBT Danışmanlık

Eğitim Rehberi

Uluslararası Geçerliliği Olan Diplomalar

Millî Eğitim Bakanlığı eğitim sisteminin yanında bazı özel okullar Uluslararası Bakalorya (IB), Abitur ve Matura olarak adlandırılan lise bitirme diplomalarını öğrencilerine sunabiliyor.

Millî Eğitim Bakanlığı diplomanızın yanında IB, Matura veya Abitur diploma programını 11. Sınıfta seçebilirsiniz. Uluslararası geçerliliği olan diploma programı genellikle 2 yıldır. Alacağınız dersler MEB dersleri dışında standart veya yüksek seviye olarak kendiniz belirleyeceğiniz derslerden oluşmaktadır. Örnek olarak, tıp, fizik veya kimya alanında lisans eğitimi alacak bir öğrencinin sayısal derslerini yüksek seviye alması, öğrencinin üniversite başvuruları esnasında aranılan bir kriterdir. Aynı şekilde mühendislik ve yakın dalları için de öğrencinin sosyal ve sayısal dersleri yüksek seviye (HL) alması öğrencinin lisans programına başvurusu esnasında kolaylık sağlayacaktır. IB eğitimini Koç Lisesi, Eyüboğlu, British International School, IICS, Enka, Alev Lisesi gibi birçok prestijli lise sunmaktadır. IB diploması almak isteyen öğrenciler MEB programı ile eş zamanlı olarak altı ders almak zorundadır. İleri seviyede 3 ders toplam 240 saat, standart seviyede ise toplamda 150 saat ders almak zorundadır. IB programını İngilizce, İspanyolca ve Fransızca olarak alabilirsiniz. Ama Türkiye’deki okullar ağırlıklı olarak İngilizce programı uygulamaktadır.

Devamını oku...
Yurt Dışında Eğitim Fırsatını Uzmanından Öğrendiler

Mart ayından bu yana Bodrum'da hizmet veren İstanbul'un deneyimli eğitim danışmanlığı firmalarından DBT, Bodrum TAKEV ve Uğur Lisesi öğrencileriyle buluştu. Yurt dışı eğitim danışmanlığı, lisans, lisans üstü ve yaz okulları öğrencileri için de eğitim koçluğu yapan DBT'nin yöneticilerinden Prof.Dr.Birsen Türkyılmaz ve Dilara Türkyılmaz her iki okulun öğrencilerine, yurt dışında sundukları hizmetler ile ilgili ve yurt dışı üniversitelere yerleşme,yaz okulları koşulları hakkında bilgiler verdi. Yurt dışı eğitim danışmanlığı yapan DBT Danışmanlık uzman kadrosu ile lisans, lisans üstü ve yaz okulları öğrencilerine eğitim koçluğu yapmaktadır.

DBT Danışmanlık Kurucusu Prof.Dr.Birsen Türkyılmaz, Almanya, Avusturya ve İsviçre başta olmak üzere, tüm Avrupa ve Amerika eğitim sistemlerine tam olarak hakim olduklarını, her yıl iki yüze yakın öğrenciyi çeşitli üniversitelere yerleştirdiklerini ve lisans, yüksek lisans ve doktora başvurularını başarıyla sonuçlandırdıklarını söyledi. Lise öğrencilerine 11.sınıftan itibaren 2 senelik "Eğitim Koçluğu" hizmeti ile ilgi alanlarının ve yeteneklerini analiz edilerek, doğru üniversitelere yönlendirdiklerini ve ihtiyaç duydukları eğitimi alabilmeleri için çalıştıklarını anlatan Türkyılmaz, TAKEV ve Uğur Lisesi öğrencilerine farklı ülkelerdeki eğitim seçenekleri hakkında detaylı bilgi verdi.

DBT Danışmanlık Merkez bünyesinde Avrupa ve Amerika Dil Okulları ve Üniversite başvuruları danışmanlığı görevini üstlenen Dilara Türkyılmaz da Yurtdışı Yaz okullarının hangi ülkelerde, dillerde ve şartlarda yer aldığını açıklayan bilgiler vererek öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Almanyada Üniversite Okumanız İçin 10 Neden

Dünya'nın en iyi üniversitelerinde okuyun, geleceğiniz ayrıcalıklı olsun. Almanya gelişmiş eğitim planması ve sosyo-kültürel yapısıyla öğrencilere geniş olanaklar sunmaktadır.

Neden Almanya?

Devamını oku...
Eğitim Koçluğu Nedir?

Eğitim Koçu, genel anlamıyla, öğrenciyi, yaşamın ve eğitimin içinde önemli bir birey olarak değerlendirerek, bu iç içe geçen iki alanın düzenlenmesi konusunda, öğrenciye destek olan kişidir.

Öğrenciler ile 11. Sınıftan itibaren çalışmaya başlayarak, notların takibi, gerektiğinde ders takviyesi, staj programları gibi alternatifler sunulmaktadır. Öğrencilerin kendilerini tanıyarak, güçlü yanlarını ve yeteneklerini keşfetmeleri için farkındalık yaratmak, doğru hedefler koymalarını ve kaynaklarını daha iyi kullanabilmelerini sağlamak amaçlarına yönelik bilincin gelişmesine yardımcı olur.

Eğitim Koçu, öğrencilerin, kendileri hakkında:

  • Şu an ne yapıyorum?
  • Ne yapmak istiyorum?
  • Şu an neredeyim?
  • Nereye gitmek ve ilerde nerede olmak istiyorum?

Sorularına doğru cevaplar vermesi konularında yeni algılar yaratılması, dolayısıyla özgüvenin gelişmesi ve kendisi ile ilgili belirsizliklerin ortadan kaldırılmasını hedefler.

Doç. Dr. Birsen Türkyılmaz Yönetici

Hassasiyet ve tecrübe gerektiren Almanya ve Avusturya üniversite başvuru aşamalarında neredeyse sıfır hata ile çalışmakta ve Avrupa ülkelerini görmek isteyen öğrencilere rehber olmaktadır.

Dilara Türkyılmaz Danışman

İnandığınız, kalıplarını kırdığınız ve yeterliliğinizi geliştirdiğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

Sadet Akıncı Öğretim Görevlisi

Bir insanın geleceğimi kurmak profesyonellerin üstlenmesi gereken bir iştir.


Öğrenci Yorumlarını Okuyun