Telefon
WhatsApp

Almanyada Lisans Eğitimi

Almanyada Lisans Eğitimi

Almanya’da lisans eğitimi üç yıldır ve eğitim dili Almanca veya İngilizce olarak tercih edilebilir. Almanya’da üniversite okumanın başlıca koşulları, Türkiye’de 12 yıllık lise eğitimini bitirmiş ve ÖSYM’den 4 yıllık bir lisans programını kazanmış olmaktır.

 

Almanya’daki Devlet Üniversitelerinde eğitim ücretsizdir fakat bazı eyaletlerde üniversite eğitimi için 100 ile 250 Euro arasında değişen dönem harçları alınmaktadır. Türk yüksek öğrenim sisteminde olduğu gibi Almanya’daki lisans eğitimi de iki dönemden oluşmaktadır. Akademik öğretim yılı kış dönemi için Ekim’de başlar, Ocak’ta son bulur. Bahar dönemi ise Mart ayı sonunda başlar ve Haziran sonunda biter.

 

Prestijli Üniversiteler

Dünyanın önde gelen 500 üniversitesinden 38 üniversite..

Seçkin Programlar

Öğrenci odaklı eğitimleriyle üst düzey eğitim imkanı.

Kaliteli Eğitim

Yüksek nitelikli ve donanımlı olarak mezun olma imkanı

 

Prestijli Üniversiteler

Dünyanın önde gelen 500 üniversitesinden 38 üniversite..

 

Seçkin Programlar

Öğrenci odaklı eğitimleriyle üst düzey eğitim imkanı.

 

Kaliteli Eğitim

Yüksek nitelikli ve donanımlı olarak mezun olma imkanı

Yabancı dil eğitimi almadıysanız üniversite bünyesinde yabancı dil hazırlık eğitimi alabilirsiniz.

 

Lisans Tamamlama Eğitimi
Türkiye’de iki yıllık bir üniversiteyi tamamlamış olan ön lisans mezunları, İngilizce veya Almanca dillerinden birini akademik se- viyede biliyorsa, hiç bir sınava tabi tutulmadan lisans eğitimini tamamlayabilmektedir. Ön lisans eğitimini tamamlanmış an- cak yabancı dil bilmiyorsanız, gideceğiniz üniversitede yabancı dil hazırlık eğitimi alabilirsiniz. Detaylı bilgi için lütfen uzman danışmanlarımız ile iletişime geçiniz.

 

Lisans Eğitimi Başvurusu Nasıl Yapılır?
UNI-ASSIST

Almanya’da üniversite eğitim başvuruları UNI-ASSIST sistemi üzerinden yapılmaktadır. ASSIST diplomaları değerlendirir ve ilgili üniversitelere gönderir. Başvuru ücreti Avrupa Birliği üye ülke vatandaşları için 25 Euro, diğer ülke vatandaşları için 75 Euro olarak uygulanmaktadır. (2. ve sonraki başvuru ücreti 15 Euro'dur). ASSIST üyesi olmayan üniversitelere doğrudan başvuru yapılabilmektedir.

 

Numerus Clausus (Not Ortalaması)

Bazı Alman Üniversitelerinin tüm fakültelerinde, bazı Alman Üniversitelerinin ise sadece bazı bölümlerinde (Örneğin: Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği) öğrenci kontenjanları sınırlı olup, kabul aşamasında not ortalaması büyük önem kazanmaktadır. Öğrenim görmek istediğiniz üniversite programlarında "Not Ortalaması" sınırlamasının olup olmadığı hakkında ilgili üniversiteden bilgi almanızda yarar vardır.

 

Alman Üniversitelerindeki Ön Koşullar

Not Ortalaması ( Numerus Clausus)

Staj: Özellikle, Teknik Üniversitelerin bazı bölümleri için staj tamamlama zorunluluğu vardır. Teknik bölümlerde eğitim almayı düşünüyorsanız, başvurulan üniversiteden Staj Değerlendirmesi hakkında bilgi alınız.

Müzik ve Güzel Sanatlar Yüksek Okulu:Tüm dünyada olduğu gibi, Almanya'da da, Müzik ve Güzel Sanatlar Eğitimi almak isteyen öğrencilerden, kendi çalışmalarını içeren portfolyolar talep edilmektedir. Başvuru sırasında teslim edilmesi gereken portfolyolar incelenerek, öğrencinin yetenek değerlendirmesi yapılmaktadır.

 

Neler İçin Harcama Yapacaksınız?

Üniversite Harçları

Konaklama ve Ulaşım

Kırtasiye ve Ders Materyalleri

Kişisel İhtiyaçlarınız