Telefon
WhatsApp

Hollanda'da Lisans Eğitimi

Hollanda'da Lisans Eğitimi

Lisans programları Bachelor of Science ve Bachelor of Arts olarak 3 yıllık iki ana programdan oluşur. Sosyal bilimler, doğa bilimleri, hukuk, mühendislik ve tıp alanlarında lisans eğitimi alırken, akademik ve bilimsel becerileriniz artırır, bir yandan da mezun olduktan sonra kariyer becerilerinizi geliştirmeye yönelik eğitimler alırsınız. Hollanda’da eğitim almayı düşünen öğrenciler için eğitim alabilecekleri 2000’den fazla lisans ve lisansüstü program bulunurken, eğitim dilinin büyük ölçüde İngilizce olması ülkeyi tercih eden yabancı öğrenciler için önemli bir faktördür. 

 

Hollanda'da lisans eğitimi veren üniversiteler için akademik yıl Kış dönemi Eylül ayında başlarken, bahar dönemi ise Şubat ayından Haziran ayına kadar devam eder. 

 

Liseden mezun olup Hollanda'daki Araştırma üniversitelerinde lisans programları için başvuru yapan Türk öğrencilerden genellikle 80+ not ortalaması, IB diploması ya da en az 4 AP dersi almış olması beklenmektedir. Bu özelliklere sahip olmayan Türk öğrencilerin Türkiye'deki bir üniversitede öncelikle 1 yıl eğitim alması ve sonrasında başvuru yapması tavsiye edilmektedir. Applied Science üniversitelerine ise genellikle doğrudan liseden mezun olan öğrenciler kabul edilebilmektedir.