Telefon
WhatsApp

Yurt Dışında Eğitim Fırsatını Uzmanından Öğrendiler

  • Anasayfa
  • Bloglar
  • Yurt Dışında Eğitim Fırsatını Uzmanından Öğrendiler
Yurt Dışında Eğitim Fırsatını Uzmanından Öğrendiler

Yurt Dışında Eğitim Fırsatını Uzmanından Öğrendiler

Millî Eğitim Bakanlığı eğitim sisteminin yanında bazı özel okullar Uluslararası Bakalorya (IB), Abitur ve Matura olarak adlandırılan lise bitirme diplomalarını öğrencilerine sunabiliyor.

Millî Eğitim Bakanlığı diplomanızın yanında IB, Matura veya Abitur diploma programını 11. Sınıfta seçebilirsiniz. Uluslararası geçerliliği olan diploma programı genellikle 2 yıldır. Alacağınız dersler MEB dersleri dışında standart veya yüksek seviye olarak kendiniz belirleyeceğiniz derslerden oluşmaktadır. Örnek olarak, tıp, fizik veya kimya alanında lisans eğitimi alacak bir öğrencinin sayısal derslerini yüksek seviye alması, öğrencinin üniversite başvuruları esnasında aranılan bir kriterdir. Aynı şekilde mühendislik ve yakın dalları için de öğrencinin sosyal ve sayısal dersleri yüksek seviye (HL) alması öğrencinin lisans programına başvurusu esnasında kolaylık sağlayacaktır. IB eğitimini Koç Lisesi, Eyüboğlu, British International School, IICS, Enka, Alev Lisesi gibi birçok prestijli lise sunmaktadır. IB diploması almak isteyen öğrenciler MEB programı ile eş zamanlı olarak altı ders almak zorundadır. İleri seviyede 3 ders toplam 240 saat, standart seviyede ise toplamda 150 saat ders almak zorundadır. IB programını İngilizce, İspanyolca ve Fransızca olarak alabilirsiniz. Ama Türkiye’deki okullar ağırlıklı olarak İngilizce programı uygulamaktadır.

IB dışında son zamanlarda öğrencilerin Almanya’ya artan ilgisi sebebi ile ABITUR diplomasının da önemi arttı. ABITUR diploması IB diplomasında olduğu gibi 11. Sınıfta eğitimine başlanmaktadır. ABITUR diploması veren okullar İstanbul Alman Lisesi ve İstanbul Erkek Lisesi sunmaktadır. ABITUR diplomasının MEB diplomasının yanındaki avantajı; Almanya’da okumak isteyen öğrenci MEB diploması ile mezun olursa ÖSYM yerleştirme sonucunu Ağustos’ta alır. Bu da öğrencinin 1 dönem eğitimini ertelemesi anlamına gelir çünkü Almanya başvuruları en son 15 Temmuz’da kapanmaktadır ve ÖSYM sonucu son başvuru tarihine yetişmediği için bir sonraki dönemi beklemek zorunda kalır. ABITUR diploması olan öğrenci ise diplomasını haziran ayında alacağı için son başvuru tarihine yetişir ve Ekim döneminde lisans eğitimine başlar. Fakat ÖSYM sonucu ile Almanya’da okuyacak öğrencilerimize 1 dönem yoğunlaştırılmış dil kursu öneriyoruz. Böylelikle aslında ÖSYM skoru ile Almanya’da eğitim alacak öğrenci de Ekim Ayı’nda yurt dışındaki eğitimine başlamış oluyor.

Aynı şekilde MATURA diploması da Avusturya’da geçerliliği olan bir diplomadır. ABITUR diplomasında olduğu gibi MEB dersleri dışında alınacak ek dersler ve sınavlar ile diplomaya sahip olabilirsiniz. Avusturya da MATURA diplomasız üniversite okumanın koşulu ile ÖSYM’den okumak istediğiniz bölüme yerleşmeniz ve kayıt yaptırmanızdır. Matura diploması eğitimi veren şu anda yalnızca Sankt Georg Avusturya lisesi vermektedir. Öğrenciler MATURA diploması için 3 yazılı, 3 sözlü olmak üzere 6 sınava giriyor. MATURA diploması almak isteyen öğrencinin lise 1 ve 2. Sınıfta kalır notu olmamalıdır. Bunun dışında Türkçe, İngilizce, Matematik, Biyoloji, Fizik, Kimya derslerinin yıl sonu not ortalaması en az 3 olmalıdır. Son olarak, lise 3. Sınıfa başlamadan önce öğrencinin B2 seviyesinde Österreiches Sprach Diplom’a sahip olması gerekiyor.